Průvodce koupením Vaší první nemovitosti
Koupení nemovitosti je jedním z největších a také mnohdy nejnáročnějších rozhodnutích v našich životech. Koupi nemovitosti lze považovat za investici do budoucnosti a rozhodnutí, které ovlivní naše finanční, ale i osobní poměry. Aby byl tento proces co nejhladší a nejpříjemnější, je důležité si uvědomit pár základních kroků a být dobře připraven i na možná rizika spojená s nákupem nemovitosti.
V prvním kroku bychom si měli definovat naše požadavky na budoucí bydlení. Zvážit bychom měli jaký typ nemovitosti hledáme (byt, chatu, dům), lokalitu nemovitosti, velikost nemovitosti, rozpočet a také občanskou vybavenost v okolí (školy, MHD a další).
Jako další bychom si měli stanovit náš rozpočet, který jsme ochotní dát za koupi nemovitosti. Stanovení rozpočtu je klíčovým krokem úspěšného nákupu nemovitosti. Je třeba zvážit naši finanční situaci, finanční rozpočet a druhy financovaní. Pokud se rozhodneme financovat nemovitost klasickým hypotečním úvěrem, je zapotřebí si zajít za svým finančním poradcem a zjistit na jaký typ úvěru můžeme dosáhnout. Počítat bychom měli také s dalšími náklady spojené s nákupem nemovitosti. Těmito můžou být například daňové poplatky, provize realitní kanceláři a případné renovace nemovitosti.
Pokud jsme si již definovali své požadavky a rozpočet, můžeme začít prohlížet nabídky nemovitostí na realitních serverech a domluvit si prohlídky v nemovitostech, které nás zaujaly. Na prohlídkách nemlčme, nebojme se zeptat na další podstatné informace a faktory o nemovitosti ovlivňující naše rozhodnutí.
Předtím než se rozhodneme pro konkrétní nemovitost, je zcela nezbytné provést odborné vyšetření nemovitosti, zahrnující zjištění možných stavebních vad, závazků spojených s nemovitostí a dalších faktorů, které by mohly ovlivnit naše rozhodnutí.
Jestliže jsme našli nemovitost splňující všechny naše požadavky a prošla odborným vyšetřením, přichází čas na vyjednávaní s majitelem či realitním makléřem. Připravení bychom měli být i na vyjednávání ohledně kupní ceny a podmínkách prodeje. Souhlasíme-li se vším, můžeme podepsat rezervační nebo rovnou kupní smlouvu. Před podpisem rezervační nebo kupní smlouvy doporučujeme spolupracovat se zkušeným advokátem, za účelem vyhnutí se budoucím problémům.
Jedním z posledních kroků je zaplacení kupní ceny. Výše kupní ceny a datum splatnosti se uvádí v kupní smlouvě. Při uhrazení kupní ceny se setkáme často s úschovou peněz u advokáta, notáře nebo banky. Tento krok chrání jak stranu prodávající, tak i stranu kupující. Pokud se nevyužije v transakci jedné z těchto typů úschovy, kupující se vystavuje riziku, že zaplatí kupní cenu a nenabude vlastnického práva k nemovitosti. Prodávající na druhé straně je vystaven riziku, že kupující nezaplatí celou kupní cenu, a přitom na něho bude přepsáno vlastnické právo k nemovitosti. V obou případech nám nezbývá nic jiného než se soudit o nemalé peníze.
K přepsání vlastnických práv dochází po vložení návrhu na vklad vlastnického práva na katastr nemovitostí. Řízení u katastrálního úřadu trvá zhruba měsíc, po skončení řízení na katastrálním úřadu jsou účastníci obesláni oznámením o provedené změně. Po dokončení tohoto procesu se stáváme oficiálním vlastníkem nemovitosti. Pozor, vlastníkem nemovitosti se nestáváme při podpisu kupní smlouvy!
Posledním krokem je předání nemovitosti. Je sepsán a podepsán předávací protokol. Protokol by měl obsahovat soupis věcí, které prodávající zanechává kupujícímu, klíčů, dokumentů a stav nemovitosti. Důležité je, abychom takový protokol podepsali, jelikož nám to může ušetřit mnoho nemilých potíží. V tomto kroku také dochází k přepsání odběratelů energií.
Koupě nemovitosti je velkým milníkem v našich životech. S dobrou přípravou a znalostí může být tento proces hladký a příjemný. Dodržováním těchto základních kroků a spoluprací s odborníky, můžeme dosáhnout úspěšného nákupu nemovitosti splňující všechna naše přání a očekávání.